Podvyživený jazyk

21. 02. 2024

Pokud jste termín „podvyživený jazyk“ ještě neslyšeli, nezoufejte.  Moji studenti byli dnes totiž první, kteří se dozvěděli, že něco takového existuje. Docela jsme se zasmáli, tak se podělím i s Vámi.

Učit se cizí jazyk se dost podobá tomu, když děláte nějaký sport nebo se učíte tančit. Je potřeba posilovat svaly, naučit se koordinovat pohyb, a opakovat cviky tolikrát, dokud se pohyb nestane automatickým a ladným. Stejně tak to funguje s cizím jazykem. Každý jazyk má svoji melodii, rytmus, specifické zvuky a ty je potřeba natrénovat. A stejně jako se nenaučíte tančit tím, že budete na tanec jenom koukat, tak i mluvit anglicky se nenaučíte tím, že budete jen koukat do knížky. Je potřeba mluvit. Trénovat jednotlivé zvuky, intonaci, frázování…tak často, aby si vaše ústa i jazyk tyto nové pohyby zautomatizovali a vaše anglické věty pak byly ladné, jako když tančíte waltz.

Svaly, které nepoužíváme, atrofují. Mluvidla i jazyk jsou sval, který je třeba cvičit, aby nebyl atrofovaný. Aneb jak jsem dnes v kurzu pro začátečníky prohlásila – podvyživený. Není to tedy úplně vědecký termín, ale účel splnil, studenti se pobavili a snad mne i pochopili.